Sanal Ofis Kiralamanın Dezavantajları Var mı

Sanal Ofis Kiralamanın Dezavantajları Var mı?

Sanal ofis kiralamak son yıllarda şirketler tarafından sık tercih edilen yöntemlerden biri. Birçok avantajı kullanıcılarına sunan sanal ofis hizmeti ile ilgili merak edilen birçok konu da mevcut. Sanal ofisin nasıl kiralandığı ve firmalara ne gibi avantajları olduğu konularının merak edilmesi kadar sanal ofis kiralamanın dezavantajları var mı? sorusu da kullanıcıların sanal ofis ile ilgili sık merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sanal ofis kiralamanın avantajları ve dezavantajları ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu içerikte. 

Sanal Ofisi Kimler Kiralayabilir?

Sanal ofis, firmaların sürekli ve fiziksel bir ofis kiralamak yerine fiziki anlamda var olan ancak kiralayan firmaların sürekli olarak kullanmadığı ofisleri ifade eden bir kavramdır. Bu anlamda sanal ofis kiralama hizmetini, ofis ihtiyacınız olduğunda kullanabildiğiniz ancak kullanmadığınız zamanlar için para ödemediğiniz iş ortamları olarak düşünebilirsiniz. Peki sanal ofis kiralama hizmeti kimler için uygundur? Öncelikle sanal ofis kiralama hizmeti, ticari hayatına yeni başlayan ve fiziksel bir ofis kiralama masrafını henüz karşılamak istemeyen firmalar için en uygun seçenektir. Sanal ofis kiralama hizmeti sayesinde bu tür firmalar hem ticari hayatlarına başlayabilmek için gerekli olan adresi rahatlıkla gösterebilecek, hem de ofis kullanımına ihtiyaç duyduklarına kiralamış oldukları ofisi kullanabileceklerdir. Sanal ofis kiralama hizmetinin uygun olduğu diğer bir grup ise işlerini büyük oranda online olarak yürüten ve sürekli bir ofis kullanımına ihtiyaç duymayan firmalardır. Aynı zamanda sanal ofis kiralama hizmeti genellikle sahada çalışan ya da işlerini evden yürüten kişiler için de oldukça uygun bir seçenektir. Böylece işlerini genellikle evden ya da sahadan yürüten kişiler müşteri görüşmeleri ya da toplantıları için ofis ihtiyacı duyduklarında sanal ofis kiralama hizmetini kullanabilirler. 

Sanal Ofis Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis kiralama hizmeti şirketler ya da işlerini evden yürütenler için birçok avantaj sunar. Bu avantajlar hem firmanın maddi yükünü azaltacak hem de firmaya müşterilerinin gözünde prestij sağlayacak artılardır. Merak edenler ve sanal ofis kiralamayı düşünenler için, sanal ofis kiralama hizmetinin avantajlarına göz atalım.

 

  • Düşük Kira Gideri:

Sanal ofis kiralamanın en önemli avantajı, firmalara fiziksel ofis kiralamaya göre oldukça düşük kira yükü getirmesidir. Sanal ofis özellikle ticari hayatına yeni başlamış firmaların kira masraflarını azaltmalarında oldukça etkilidir. Aynı zamanda işlerini evden ya da sahadan yürütenler için de fiziksel bir ofis kiralayarak boş yere kira ödemelerinin de önüne geçer. Sanal ofis kiralama hizmetinden yararlanarak, ihtiyacınız olduğu zaman ofis kullanır ve kullandığınız zaman kadar kira ödersiniz. 

 

  • Şirketiniz İçin Uygun Bir Adres:

Ülkemizde şirket kurmak ve ticari faaliyette bulunmak için vergi mükellefi olmak gerekir. Vergi mükellefi olabilmek için ise şirketiniz için bir adres göstermeniz şarttır. Elbette şirket adresinizi ev adresiniz olarak da göstermeniz mümkün ancak bu işlemi gerçekleştirmek için de birçok prosedürü yerine getirmek gerekir. Öncelikle ev adresinizi iş adresi olarak göstermek için şahıs şirketi kurmanız gerekir. Limited ya da anonim şirket kurmak istiyorsanız ev adresini şirket adresi olarak gösteremezsiniz. Yine ev adresini iş adresi olarak göstermek için tapu senedinde adınızın ve soyadınızın yazması gerekir. Eğer oturduğunuz adreste kiracıysanız, stopaj vergisi ödemeniz zorunlu hale gelir. Aynı zamanda yine bu şekilde adres göstermek için tüm apartman sakinlerinden izin almanız gerekir. Sanal ofis kiralama hizmetinden yararlanarak tüm bu prosedürlerden kurtularak rahatlıkla iş yeri adresi olarak sanal ofisinizin adresini gösterebilirsiniz. Üstelik, sanal ofis kiralama ücreti faturalı bir gider olacağı için vergiden de düşebilirsiniz. 

 

  • Personel Maliyetlerini Düşürün:

Sanal ofis kiralayarak, fiziksel bir ofis kiraladığınızda ihtiyacınız olan temizlik, mutfak ve sekretarya personeline ihtiyacınız olmaz. Bu hizmetler sanal ofis tarafından size sunulur. Böylelikle bu personeller için ekstra bir masraf altına girmenize gerek kalmaz. 

 

  • Firmanıza Prestij Kazandırın:

Genellikle sahada ya da evinden çalışanların en büyük problemlerinden biri müşterileri ile gerçekleştireceği görüşmeler için uygun ortam bulabilmektir. Genellikle bu tür görüşmelerin kafe ya da restoran gibi yerlerde gerçekleştirilmesi şirket için olumsuz bir imaja oluşmasına neden olabilir. Sanal ofis kiralama hizmeti ile ihtiyacınız olduğunda ofis ya da toplantı salonlarını kullanabilirsiniz. Bu da müşterileriniz ile yapacağınız görüşme ve toplantıları uygun ortamda gerçekleştirmeniz ve dolayısı ile firmanıza prestij kazandırmanız anlamına gelir. 

 

  • Diğer Ofis Giderlerini Düşürün

Fiziksel ofis kiralamanın dezavantajlarından biri de aylık elektrik, doğalgaz ya da su masraflarıdır. Fiziksel ofis kiraladığınızda, kiraya ek olarak bu faturaları da ödemek durumunda kalırsınız. Sanal ofis kiralama hizmetinden yararlandığınız takdirde ise bu masrafların hiçbiri size ek maliyet olarak gelmez. 

Görüldüğü gibi sanal ofis kiralamanın tüm şirketler ve bireysel çalışan kişiler için oldukça büyük avantajları bulunur. Bu avantajları nedeniyle sanal ofis kiralama son yılların favori hizmetlerinden biri haline gelmiştir. Kullanıcılar sanal ofis kiralama hizmetinin tüm bu avantajlarına rağmen, bu hizmetin herhangi bir dezavantajı olup olmadığını da merak ediyor. Peki gerçekten sanal ofis kiralamanın herhangi bir dezavantajı bulunur mu? Gelin detaylara birlikte bakalım. 

Sanal Ofis Kiralamanın Dezavantajı Var mı?

Sanal ofis, günümüzde yaygınlaşan yeni çalışma kültürünün en büyük yardımcılarından biri. Özellikle evden çalışmanın giderek yaygınlaşması sanal ofislere olan ilgiyi artırmıştır. Firmalar için oldukça büyük avantajlar sunan sanal ofis kiralama hizmetinin dezavantajları olup olmadığı da kullanıcılar için bir merak konusu. Bu anlamda sanal ofis kiralama hizmetinin dezavantajlarından bahsetmek pek mümkün olmasa da yine de bazı firmalar için sanal ofis kiralamanın dezavantaj olarak nitelendirilebilecek noktaları olabilir. 

  • Kalabalık çalışan sayısı olan şirketler için sanal ofis kiralamak çok da uygun olmayabilir. Sanal ofis kiralama hizmeti daha az çalışan sayısına sahip şirketler veya bireysel çalışan kişiler için oldukça uygundur. Ancak 50’den fazla çalışanı olan şirketler için sanal ofis kullanımı çok da uygun olmayabilir. 
  • Üretim gerçekleştiren dikim atölyeleri, matbaalar vb işletmeler için sanal ofis kiralamak yine aynı şekilde uygun olmayabilir. Çünkü bu gibi işletmeler üretimin devamlılığı ve kontrol altında olabilmesi için sürekli ve fiziki bir ofise ihtiyaç duyabilirler. 
  • Şirketine ait ofisin tamamen kendi zevkine göre dekore edilmiş, kişiselleştirilmiş ve kendi eşyaları ile oluşturmak isteyen kişiler için sanal ofis kiralama için çok da uygun olmayabilir. Çünkü sanal ofisler her ne kadar son teknoloji ile ve son trend dekorasyon öğeleri ile donatılmış olsa da kendi eşyalarınız ile dekore edebileceğiniz mekanlar değildir. Bu nedenle şirketinizin ruhunu yansıtacak şekilde dekore etmek istediğiniz bir yer arıyorsanız sanal ofisler size göre olmayabilir. 

Sanal ofis kiralama hizmetinin herhangi bir dezavantajı olup olmadığını merak eden kullanıcılar için dezavantaj olarak nitelendirilebilecek birkaç noktadan bahsettik. Ancak bu noktalar bir dezavantajdan ziyade kişisel tercihlere ya da şirket yapısına uyumsuzluk olarak değerlendirilebilir. Bu anlamda konuyu netleştirmek gerekirse aslında sanal ofis kiralama hizmetinden yararlanmanın firmalar için dezavantajları olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.