Sanal Ofis Mantıklı mı

Sanal Ofis Mantıklı mı?

Sanal ofis nedir ve neden mantıklıdır gibi sorular son yıllarda iş sahiplerinin cevap aradığı sorular. Sanal ofis nedir ve nasıl kiralanır sorusu ise ilk merak edilen konu. Çok basit bir tanımla sanal ofis, bir şirket kurmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız adres konusunda bilinen üç seçenekten biri. Peki o söz konusu adresler neler?

  • Eviniz
  • Tuttuğunuz ofis
  • Sanal ofis

Kanunlarımıza göre şirketinizin adresini belgelemek zorundasınız. Kira kontratını ilgili vergi dairesine iletmeniz de buradaki yasal ihtiyacı karşılıyor. İşte bu, sanal ofislerin yaygınlaşmasına neden oldu. Peki, sanal ofis kiralamanın faydaları neler ya da ne kadar mantıklı öğrenmek ister misiniz?

1919’dan bu yana hız kazanan sanal ofis kiralama süreçleri, giderek çok daha fazla işletmenin ilgisini çekiyor. Kendi işini kurmak isteyenler, yeni bir iş hayali kuranlar, işletmesini daha az maliyetli bir süreçle sürdürmek isteyenler ve prestijli adreslerde ofisi varken evden çalışmanın keyfini sürmeyi seçenler için sanal ofis çözümleri harika bir seçenek oluşturuyor. Bunları biliyor olmanıza rağmen sanal ofis mantıklı mı diye düşünüyorsanız detaylara birlikte bakalım. Sizi yormayacak ama aklınızdaki soruları da hızlı bir şekilde cevaplayacak bir liste yaptık. 

Sanal Ofis Kiralamak ve Avantajları

Bir iş yürütmenin her adımında olumlu ve olumsuz sonuçlar birlikte değerlendirilir. Burada yapılan seçimin sizin iş sürecinize uygunluğunu değerlendirmeniz önemlidir. Bir sanal ofis kiralamak neden mantıklı ve kimler için mantıklı, detaylı olarak değerlendirelim. 

  1. Yüksek Ofis Kiraları Ödemek Zorunda Kalmazsınız!

Kuracağınız yeni iş fikri çok heyecanlı olabilirsiniz. İşinizi daha az masraflı bir biçimde büyütmek istiyor olmanız da mümkün. Bu isteklerin hepsi de şehrin prestijli bir lokasyonunda konumlanmış, şık döşenmiş bir ofis ya da işyeri imgesi ile somutlaşıyor. Ancak böyle bir ofisin maliyetini karşılamak her iş sahibi için kolay değil. Üstelik bu maliyetlere çıkabilen pek çok işletme için de makul değil. Bu durumda sanal ofis kiralamak çok mantıklı görünüyor. Çünkü Plan Ofis rehberliğinde kiralayacağınız sanal ofisler, kentin en prestijli lokasyonlarından yer alıyor. Üstelik sürekli kullanmadığınız bu ofislerin kiralama fiyatları da aynı lokasyondaki fiziki ofislere göre kıyaslanamaz rakamlar. Özetle, sanal ofisler; şehrin merkezindeki şık ve prestijli bir ofisi çok makul bir fiyata kiralamış olma fırsatı sunuyor. 

  1. Prestijli Ofis Adresine Sahip Olmak!

İş ortakları ile iletişimine önem veren profesyoneller bilir ki; “işyerim Kozyatağı X Plaza’da” demekle bilinmeyen bir mahalledeki apartman dairesini adres göstermek arasında büyük bir prestij farkı var. Bir önyargı gibi görünmesine rağmen prestijli adreste ofis sahibi olmak, karşı tarafa güven veren bir detaydır. Prestijli bir lokasyonda ofis adresi gösterirken bunu oldukça düşük bir maliyetle sağlama fırsatı sunduğu için sanal ofis kiralamak, mantıklıdır. 

  1. Gereksiz Masraf Yapmamak

“Bir ofisim olsun, zaman zaman iş ortaklarımla orada görüşelim ama normalde evden de ya da istediğim yerden de çalışayım” diyorsanız yine sanal ofis çok mantıklı. Çünkü Sadece bu kısıtlı kullanım için fiziksel bir ofis tutmak, çok gereksiz. Zaman zaman gereksinim duyduğunuz zamanlarda partnerlerinizle ya da müşterilerinizle görüşmek üzere prestijli lokasyondaki adresinizi kullanabilirken diğer zamanlarda istediğiniz yerden çalışabilirsiniz. 

  1. Gereksiz Zahmet Çekmemek

Yeni bir ofise sahip olmak, heyecan vericidir. Ancak kısa süre içinde yapılması gerekenler heyecanı gölgeler. Özellikle de geniş kaynakları olmayanlar için bu, çok daha zorlu olabilir. Şirketinizi kurmak üzere bir ofis tuttuğunuzda burada bazı işler sizi bekler. Dekorasyon, tadilat, eşya ve ofis malzemesi alışverişi bunlardan sadece ilk akla gelenleri. Bu zahmetli süreci de yaşamak zorunda değilsiniz. Ofisin bakımı, tadilatı, sizin zevkinize ya da çalışma alışkanlığınıza uygun bir hale gelmesi, çalışanların verdiği kullanım kaynaklı süregelen masraflar gözünüzde büyümeden de bir ofis sahibi olabilirsiniz. Bu anlamda sanal ofis çok mantıklıdır. 

  1. Stopaja Gerek Yok!

Bir ofis kiraladığınızda buranın işyeri olarak kullanımından kaynaklı bir vergi çıkar. Kiranın vergisi olarak da adlandırılan bu vergiye stopaj denir. Sanal ofis kiraladığınızda söz konusu stopajı ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü sanal ofiste ise kiralam işlemi için kira kontratı yapılıyor. Faturalandırılan bu kira kontratını gider olarak gösterebileceğiniz için yine avantajlı ve mantıklı. 

  1. Şirket Türü Fark Etmez

Sanal ofis kiralamada şirket merkezini tuttuğunuz sanal ofisi gösterebilirsiniz. Şirketinizin anonim, limited ya da şahıs şirketi olması fark etmez. Örneğin Kocaeli’deki 300 kişilik üretim atölyeniz işlerken şirketin merkezi Levent’teki sanal ofis olabilir. 

Fiziksel olarak kullanmadığınız ama istediğiniz zaman tercih ettiğiniz pakete de bağlı olarak kullanabileceğiniz ofisinizin olması için sanal ofis çok mantıklıdır. Şirkete gelen kargoların alınması ve bildiriminin size yapılması, sizin için randevu takibinin yapılması gibi avantajlarıyla da profesyonel destek alabileceğiniz bir yapı söz konusu. 

Her sanal ofis hizmetinin birbirinden farklı özellikleri olacağının altını çizmek gerek. Plan Ofis desteğiyle sanal ofis kiralarken kapsamlı bir ofis kiralama desteği elde edebilirsiniz. İstanbul Kadıköy Kozyatağı Plazalar bölgesinde ya da İzmir Bayraklı Folkart Tower’ta bir ofisiniz olabilir. Bunun gibi Tekirdağ Çorlu Ballı Business Center gibi bir lokasyonda adres göstermenin konforunu ve prestijini Plan Ofis ile deneyimleyebilirsiniz. 

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.