Stopaj dan Muaf Olanlar

Stopaj nedir, stopajdan kimler muaftır, kimler stopaj ödemez, aylık stopaj vergisi ne kadar…

Stopajdan Muaf Olanlar Kimlerdir?

Stopaj iş yeri açacak olanlar için vergiler ve bir iş yerinin açılış masrafları ile birlikte gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor. Üstüne bir de iş yerinin dekorasyonu, eşyalar, teknik cihazlar, bilgisayar ve diğer ekipman, internet, elektrik, su, telefon, aidat gibi şeyler eklenince pek çok girişimci iş kurma fikrinden uzaklaşıyor. Girişimcilerin boynunu büken masraf kalemlerinin başında da kira stopajı vergisi geliyor. Peki, stopajdan muaf olmak mümkün mü?

Stopaj Nedir?

Stopaj vergisi, işyeri olarak kiralanan gayrimenkuller için kiracının her ay ödediği vergidir. Aylık bürüt işyeri kira bedelinin genellikle %20’si stopaj vergisi olarak ödenir. Kira stopajı vergisi ev sahibini bağlamaz. Ancak kira sözleşmesinde kira bedelinin bürüt mü yoksa net mi olduğu açıkça belirtilmezse ev sahibi de bu konuda sorun yaşayabilir.

Kimler Stopaj Öder?

Kira stopajı vergisini kim öder sorunun yanıtı, bir gayrimenkulü iş yeri olarak kiralayanlar, şeklinde verilebilir.

Kira Stopajı Ne Kadar?

Kira stopajı vergisi miktarı kiranın bürüt miktarına göre hesaplanır. İş yeri kirasının bürüt miktarının %20’si kira stopajı olarak ödenir.

Stopajdan Muaf Olmanın Bir Yolu Var mı?

Kira stopajını her işyeri kiralayan ödemek zorundadır. Kira bedelini yıllık olarak peşin ödeseniz dahi kira stopajı kesintisi yapılır. Ancak yabancılar için durum biraz farklıdır. Örneğin Türkiye’de ofis açan yabancı şirketler ve konsolosluklar kira stopajı ödemezler.

Eğer kira stopajı ödemeden ofis kiralamak istiyorsanız hazır ofis çözümlerini tercih edebilirsiniz. Hazır ofisler için kira stopajı veya emlakçı komisyonu ödemeniz gerekmez. Size kullanım sürenize göre kiralanan, konforlu, şık, eşya ve cihazlarla donatılmış bir ofiste keyifle çalışabilirsiniz. Hazır ofis çözümleri, masraflarınızı tahmin ettiğinizden de fazla azaltabilir. Burada ofise kaç saat ihtiyaç duyacağınızı belirlemeniz yeterlidir.

İş yeri sahibi kira stopajı öder mi? Detaylı bilgi için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.