Emlak Komisyonu Nedir

Emlak Komisyonu Nedir?

Emlak komisyonu nedir? Yeni bir ofis açmanın en zor yanlarından biri stopaj, ofis mobilyası, tadilat, dekorasyon, ofis malzemeleri ve emlak komisyonu gibi masrafları göğüslemektir. Ülkemizde giderek yükselen emlak piyasası, zaten bir ofis sahibi olmayı son derece zor kılarken emlakçıya da komisyon ödemek, depozito vermek ve ofisi istediğiniz hale getirmek bazen sizi işinizden bile soğutabilir. Peki, yeni bir ofis kiralamak üzere yola çıkanları zorlayan emlak komisyonu nedir, neden ödenir, emlak komisyonu ödemek zorunlu mudur?

Emlak Komisyonu Nedir ve Neden Emlak Komisyonu Öderiz?

Emlak uzmanları ya da kiralık ofis bulmak üzere çalışan aracılar, emlak danışmanları geleneksel adıyla emlakçılar,  söz konusu hizmet için sizden genellikle bir kira bedeli kadar ücret alırlar. Bu ücrete emlakçı komisyonu denir. Emlak işini değerli kılan da genellikle söz konusu komisyon ücretleridir. Elbette emlak satışında bu komisyonlar çok daha yüksek oranlara ulaşır. Emlak komisyon oranları, Ticaret Odası tarafından her yılın başında açıklanır. Emlak Komisyonculuğu Ücretleri adıyla paylaşılan bu rakamlar, genellikle emlakçılar tarafından esnetilir. Ofis kiralamalarında kiracıdan yalnız bir sefer alınmak üzere emlak komisyonu talep edilir. Bir yıllık kira bedelinin %10 + KDV (%18) olan bu komisyon, emlakçılar tarafından bir kira şeklinde biraz evrilir. Emlak komisyonu nedir ve deden öderiz sorularına cevap bulduğumuza göre akla gelen bir diğer soruya geçiyoruz.

Emlakçıya Komisyon Ödemek Zorunda mıyız?

Emlak komisyonu alınması yasa ile zorunlu tutulmamıştır. Ancak emlakçıların yukarıda da belirtildiği oranda kira komisyonu almaya hakkı vardır. Kira komisyonu oranı mutlaka kira sözleşmesinde belirtilir.

Emlak Komisyonu Yasal Zorunluluk mu?

Yasa gereği böyle bir zorunluluk yok. Yani bir emlakçı sizden kira komisyonu almaya mecbur değil. Ancak emlakçının kira komisyonu alma hakkı var. Bu bedel de Bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) oranında olmak zorundadır. Bu rakamı geçmemesi konusunda yasal bir sınırlama söz konusudur.

Emlak Komisyonu Ödemeden Ofis Kiralanamaz mı?

Kira komisyonu ödemeden ofis kiralamak mümkün elbette. Tanıdığını bir emlakçı sizden komisyon almadan size ofis sahibi ile aranızda iletişimi kurarak aracılık hizmeti verebilir. Peki, tanıdık yoksa ne olacak? Son yıllarda ülkemizde özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde büyük ilgi gören hazır ofis çözümleri, söz konusu komisyon ve hatta stopaj için bile ücret ödemeden ofis kiralamanızı sağlıyor. Peki, hazır ofis nedir ve nasıl bir avantaj sunuyor?

Hazır ofis, mobilyaları, dekorasyonu, temizliği, internet alt yapısı kurulu biçimde size teslim edilen ve sizin de ihtiyacınız olduğu kadar kullanıp kullandığınız kadar ücret ödediğiniz bir ofis kullanım biçimidir. Bu sistemde sanal ofis (genellikle fiziki ofis kullanımı olmadan şehrin prestijli noktasındaki bir plazayı resmi iş yeri olarak gösterebilir, dilediğiniz zamanda da  size bir fiziki ofis hazırlanmasını talep edebilirsiniz), paylaşımlı ofis gibi seçenekler de söz konudur.

Hazır ofis kiralamanın en önemli avantajı masraflarınızı çok yüksek bir oranda düşürmesidir. Bununla beraber hazır ofisler, emlakçı görüşmeleri, ofis arama süreçleri, tadilat işleri, temizlik, servis ve sekreterlik için personel bulma, internet alt yapısı kurma, mobilya ve diğer ihtiyaçlar için alışveriş yapma gibi iş yükünü de yok eder. Stopaj, emlakçı komisyonu, depozito gibi masraflar da söz konu değildir.

Planofis.com.tr Nedir?

planofis.com.tr, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkemizde en prestijli iş merkezlerinde hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis, toplantı odası hizmetlerini sunan bir online platformdur. Ana sayfadaki “hızlı teklif” butonu ile kolayca teklif isteyerek sizin ihtiyacınıza özel çözüm sunulmasını sağlayacağınız planofis.com.tr ile ofis sahibi olma sürecine avantajlı bir çözüm üretebilirsiniz.

Emlak komisyonu nedir diye açıklama yaptığımız bu yazımız umarız yararlı olmuştur. Emlak komisyonu ödemeden ofis kiralamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.