Evden Çalışmak

Evden Çalışmak Nasıl Oluyor?

Son yılların en trend çalışma şekli home office iş bulmak ve evden çalışmak. Evden çalışmak kulağa öyle hoş geliyor ki hemen her meslekten kişi, evden para kazanmanın yollarını arıyor. Günümüz insanı, evden iş yapmak nasıl oluyor merak ediyor. En çok da ne gibi işler için böyle pozisyonlar var ya da evden çalışanlar kaç para alıyor gibi soruların yanıtlarını arıyor. Bu amaçla evden iş ilanlarına bakanlar ya da evden iş imkanı var mı diye araştıranlar kadar bu şekilde çalışma yolunda kendine net bir kariyer haritası çizip ofis arayanlar da var. Hem yeni başlayanlar için hem de kıdemliler için evden çalışma nasıl oluyor bir inceleyelim istedik…

 

Evden Çalışmak Nedir?

Home office ya da evden çalışma biçimi, 1990’lara kadar daha çok tasarımcılar, sanatçılar ya da spesifik bir mühendislik alanında çalanlar için geçerliydi. Çok sınırlı ve çok özel bir kitle bu şekilde çalışma imkanına erişebiliyordu. Ancak 1990’ların sonuna doğru internet her iş yerine ve her eve girince hatta her kişinin telefonuna kadar girince iletişim ve çalışma şekli zamandan, insanlardan, mekandan bağımsız hale geldi. Artık bir fikir, iş, tasarım, hizmet hatta bazı ürünleri üretmek için eş zamanlı olmaya ve ortak çalışma alanlarına ihtiyaç kalmamıştı. Ancak bu kadar esnek düşünmek, iş verenlerin klasik düşünme biçimlerine hemen hitap edemedi. 2010’lardan itibaren özellikle genç ve yenilikçi işverenler, evden çalışma biçimi ile zaman ve paradan tasarruf ederken daha mutlu çalışanlara sahip olabileceklerini fark ettiler. Böylece home office iş pozisyonları oluşturup bunlara uygun görev tanımları yaratarak home ofis iş ilanları vermeye başladılar.

Evden Çalışmak Kimlere Göre?

Aslında başka çalışanlarla ortak mekanda olması zorunlu olmayan ve yaptığı işin verilen bir eş zaman içinde gerçekleşmesi gerekmeyen herkes home office çalışabilir. Bir mühendis, tasarımlarını evden yapıp aylık toplantıda tanıtabilir. Mimar çizimlerini evinde yapıp tamamlandığında ofiste anlatabilir. Ancak bir doktorun muayene alanına yani iş yerine ihtiyacı vardır. Benzer şekilde bir sekreter de ziyaretçileri karşılayacağı bir ofiste bulunmalıdır. Bugün en çok yazılım, dijital pazarlama, tasarım, mimarlık alanlarında uzmanlaşan kişilerin ve bazı çağrı merkezi yapılarının çalışanlarının evden çalışma biçimi ile işlerini yürüttüklerini görüyoruz.

Home Office ile Freelance Arasında Ne Fark Var?

Home Office çalışma biçiminde kişi, bir şirkete bağlıdır ve kadrolu çalışan olabilir. Bu şekilde bir iş bağlılığı olduğu halde ofise gitmiyor evinde çalışıyordur. Freelance çalışma biçiminde ise kişi bir şirkete bağlı değildir. Farklı yerlerden aldığı değişken talepler üzerine iş yürütür.

Freelancer ve Home Office Çalışanların İş Yeri Arayışı

“Zaten evden çalışıyorlar, iş yerine ne gerek var” diye düşünüyorsanız, bu şekilde çalışma biçiminin bazı zorluklarından hiç haberiniz yok demektir. Zira, evde çocuk varsa çalışmamak, eve gelen giden sebebiyle işleri askıya almak, canı sıkıldıkça esnekliğin keyfinden işleri sermek home officer ve freelancerler ortak meslek hastalığıdır. Şaka bir yana, çoğunlukla çalışma motivasyonunu arttıracak, çalışmaya uygun bir ofise ihtiyaç duyarlar. Ayrıca toplantılar ve ortak çalışmalar için de bu, çok elzem olur. Böyle durumlarda saatli ofis kiralama ya da günlük ofis kiralama seçeneklerine yönelirler. Günlük ofis kiralama ile freelancerlar, ihtiyaç duydukları gün, konforlu, şık, modern bir şekilde dekore edilmiş, internet bağlantısı düzgün çalışan, şehrin en merkezi plazalarından birinde konumlanmış bir ofise bir günlüğüne sahip olabilirler. Toplantı salonu kiralama seçenekleri de bu konuda çok pratik üstelik çok ekonomik çözümler sunar. Zira, hazır ofis kiralama ile stopaj, emlakçı komisyonu, vergiler, ofis masrafları olmadan ihtiyacınız olduğu kadar sürede ihtiyacınıza uygun bir ofise sahip olmak, epey keyifli bir seçenek.

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.