Stopaj Vergisi Plan Ofis

İş Yeri Sahibi Stopaj Vergisi Öder mi?

Kira Stopaj Vergisi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra iş yeri sahibi stopaj öder mi konusuna açıklık getirelim. Zira, pek çok iş kurmaya niyetli girişimci için kira stopajını kim öder konusu epey önemli.

İş Yeri Sahibi Kira Stopaj Vergisini Öder mi?

Kira stopajı, ilk defa iş kuracakların önünde önemli bir engel. Aylık iş yeri kirası 3 bin- 4 bin TL gibi rakamlar olan iş yerleri için değilse de bürüt iş yeri kirası 20 bin TL’nin üstünde olan ofis ve dükkanlar için kira stopaj fiyatları çok can sıkıcı olabilir. Burada en çok merak edilen konu ise kira stopajını kiracı mı yoksa mal sahibi mi öder konusudur. Konuyu açıklamaya kira stopajı nedir sorusuyla başlayalım.

Kira Stopajı Nedir?

Öncelikle kira stopajı, iş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller için geçerlidir. Gayrimenkulü yani iş yerini kiralayan kişi, bürüt kira bedeli üzerinden vergi dairesine ödeme yapar.

Kira Stopaj Vergisi Nereye Yatırılıyor?

Bir tür vergi olduğu için online olarak ya da kuruma giderek ilgili vergi dairelerine ödenmelidir.

Kira Stopaj Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kira stopajı hesaplaması için ödediğiniz bürüt kira bedeli baz alınır. Gelir Vergi Kanunu 94. maddesine göre hesaplama yapılır.

Kira Stopajı Hangi Gayrimenkuller İçin Geçerli

Mesken olarak kiralanan mekanlar yani kiralık evlerde stopaj vergisi alınmaz. İş yeri olarak kiralanan yani kiralık iş yerlerinde bürüt kira bedeline binaen stopaj alınır.

Mal Sahibi Kira Stopajı Öder mi?

Mal sahibi kira stopajı ödemez. Ancak kiracı ile yaptığı sözleşmedeki bürüt kira bedeli üzerinden her ay %20 oranında stopaj kesintisi olacağını bilmelidir. Gayrimenkul sahibi stopaj ödemekle sorumlu değildir.

Aylık Kira Stopajı Ne Kadar?

Aylık bürüt kira bedelinin genellikle %20’si kiracı tarafından kira stopaj vergisi olarak vergi dairesine ödenir.

Stopaj Ödemeden İş Yeri Kiralamak Mümkün mü?

Hazır ofis çözümleri adı verilen yeni iş yeri kiralama trendi ile stopaj ödemeden de iş yeri kiralayabilirsiniz. Hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis gibi çözümlerde stopaj vergisi ödemezsiniz.

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.