Stopaj Nedir

Stopaj Nedir?

Kira stopajı nedir? İlk kez gelir vergisi kavramı ile ortaya çıkan stopaj, bugün oldukça geniş bir vergi alanında kullanılıyor. Stopaj için, halk arasında “verginin vergisi yorumu” sıklıkla yapılır. Stopajın gerçek tanımı ise şöyledir: Gelir vergisine istinaden gelir sahibinin ödediği gelir vergisinin yasa ile belirtilen oranda vergi olarak ödenmesidir. Stopaj kelimesinin anlamı ise “kaynaktan kesme” şeklindedir.

Stopaj Nedir & Neden Alınır?

Devletin stopaj alma konusunda temel amacı, küçük vergi kaçaklarını önlemektir. Gelir vergisinin bir çeşit sağlaması olan Stopaj, gelir vergisi kanunu hükmünce alınır.

Kimler Stopaj Öder?

Kamu kurum kuruşları, sair kurumlar, ticari şirketleri, dernekler, vakıflar ve bunlara ait işletmeler, gelirini beyan etmekle yüküm olan serbest meslek çalışanları, zirai kazancını beyan etmekle yükümlü olan çiftçiler stopaj vergisi öderler.

Kira Stopajı Hakkında

Gelir vergisi Kanunun 94. maddesinin 5-a bendine göre iş yeri sahibi kiracıdan alınan vergidir. Brüt Kira bedelinin %20 oranındaki stopajı kiracı ödemek zorundadır.

Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Kira stopajı için belirlenen rakam kiranın bürüt rakamı ile hesaplanır. Örneğin dükkan sahibine, iş yerinin mal sahibine kiracı 2.000 TL kira ödüyorsa, brüt kira rakamı 2.500 TL’ye denk gelir. 2.500TL’nin &20’si yani 500 TL’si stopaj olarak devlete ödenir.

Stopaj Nedir? Ödemeden Ofis Sahibi Olamaz mıyım?

Hazır ofis, sanal ofis çözümlerini tercih ederek stopaj vergisi ödemeden ofis sahibi olabilirsiniz. Üstelik emlak komisyonu, depozito, mobilya masrafı da yapmak zorunda kalmazsınız.

Neden planofis.com.tr?

Prestijli bir lokasyonda yasal bir iş yeri adresi, bakımlı ve şık bir ofiste çalışma avantajı, sekreterlik, kargo trafiği, oto park ve çay servisi, temizlik hizmeti dahil bir ofis çözümü, emlak komisyonu ve stopaj gideri olmadan iş yeri sahibi olma avantajı planofis.com.tr ile elde edebileceklerinizden sadece bazıları.

Bu avantajlardan faydalanabilmek için sayfamızın sağ tarafında bulunan forumu doldurarak ya da iletişim bölümündeki bilgiler ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Size en uygun teklifi almak için formumuzu doldurun. Sanal & Hazır ofis uzmanlarımız sizlerle en kısa sürede iletişime geçsin.